X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

ذهن نوشت های خانم و آقای اردیبهشتی
 
قالب وبلاگ

سلام

ساندرز و همکارش یک پژوهش چند عاملی در راستای مشخص کردن میزان تاثیر آشنا بودن دانش آموز با مسائل نسبت در میزان پاسخ دهی درست، انجام دادند. سئوالات  را به سه دسته سئوال آسان، متوسط و سخت تقسیم بندی کردند و تاثیر آشنا بودن و آشنا نبودن و بعد جنسیت و ... را در میزان پاسخ دهی صحیح سنجیدند. خوب نتایج تا اندازه ای قابل پیش بینی بود ولی در ضمن نشان دهنده این بود که پسرها در حل کردن سئوال های متوسط وقتی ناآشنا باشند بهتر عمل می کنند تا وقتی آشنا باشند!!!!

همین یک تحقیق کوچک در یکی از زمینه های بسیار ریز زندگی نشون میده تفاوت های ریزی بین همه انسان ها وجود داره! این نشون میده نمیشه یک نسخه کلی حتی برای طریقه صحیح حل کردن سئوال های نسبت ارائه داد چه برسه به کل زندگی!!

به اندازه انسان های روی زمین شخصیت های متفاوت و شرایط گوناگون وجود داره. تا به امروز افراد زیادی اومدند و دسته بندی های شخصیتی متنوعی ارائه کردند که از قضا خیلی هم با هم همپوشانی داره ولی باز افرادی هم که به ظاهر در یک گروه قرار می گیرند به میزان زیادی با هم فرق دارند تا شباهت.

چرا دارم این ها را میگم؟!

برای این که بگم یک نسخه پیچی برای همه افراد کار بسی احمقانه و نادرستیه!

این که بیاییم و بگیم آی همه زنان دنیا شما باید چنین رفتاری داشته باشید چون تعریف رفتار زنانه یعنی این!

این که بیاییم برای بهتر شدن زندگی زناشویی حتما باید مرد فلان باشد و زن بهمان!

این که بیاییم بگوییم برای تربیت صحیح فرزند باید چنین و چنان باهاش رفتار کرد!

این که بیاییم بگوییم دین برای همه باید این گونه باشد و همه باید به همین طریق اعمال دینی شان را انجام بدهند وگرنه صاف به قعر جهنم سقوط می کنند!

این که بیاییم بگوییم آن چه من در زندگی انجام دادم و خوب نتیجه داده پس برای همه خوب است و صحیح و بعد هی هم تبلیغ کنم و دیگران را تشویق کنم به طریقی زندگی کنند که من فکر می کنم صحیح است!

این که بیاییم بگوییم برای رسیدن به آرامش باید حتما فلان کار را بکنید!

این که بیاییم بگوییم اگر می خواهید همسرتان به شما وفادار باشند باید چنان بپوشید و چنان رفتار کنید و چنین باشید!

این که بیاییم بگوییم تنها راه رسیدن به سعادت راهی است که من نشان می دهم!

این که بیاییم و بگوییم روش صحیح فقط همین است و بس و بعد با نخوت خداگونه مان دیگران را خط کشی کنیم و بگوییم تو به این دلایل اشتباه کردی و مثلا جنس مخالف را از خودت روندی!!!!

این که بیاییم و بگوییم غرب چنین است و شرق چنان است!

این که بیاییم بگوییم تعریف زن و زنانگی این است و تعریف مرد و مردانگی آن و کسی که در این تعریف نگنجد خاک بر سرش است و باید به هر طریقی شده خودش را در این قالب بگنجاند!

این که بگوییم....

همه این ها تا سر حد بلاهت، احمقانه است!

 

جوگیر شدن، بدون تفکر در جریانی غرق شدن، تابع بدون چون و چرای کسی شدن و ... باعث میشه جریان خلاقیت، تعالی و زندگی خشک بشه!

نمیشه به زنی که همیشه مستقل و جسور و فعال و مدیر بوده بگیم سکان زندگی باید دست مرد باشه پس تو باید هرچی شوهرت گفت گوش کنی!

نمیشه به پسری که روح لطیف و طبع شاعرمسلکی داره بگیم مرد باید محکم و قوی باشه، نباید گریه کنه، نباید احساساتی بشه!

نمیشه به هر زنی گفت زنانگی یعنی این که لطیف و ظریف باشی و در لفافه کاری کنی که همسرت احساس قدرت کنه و تو ازش تقاضا کنی و ... تا به خواسته ات برسی.

نمیشه به هر کودکی گفت باید این گونه رفتار کنی، این گونه درس بخونی و این گونه ارتباط برقرار کنی و... چون همه بچه ها همین طور هستند.

و...

به طور مثال الان مد شده همه میگند برای رهایی از اضطراب و تنش، یوگا و مدیتیشن انجام بدید ولی آخه هرکسی که نمی تونه! بعضی ها اصلا تلقین پذیر نیستند. اصلا نمی تونند مدیتیشن کنند.

سعی کنید خودتون برای خودتون بهترین راه را انتخاب کنید. چشم هاتون را باز کنید و خوب ببینید. گوش هاتون را تیز کنید و خوب گوش کنید. خوب روش فکر کنید و تعقل کنید و در انتها بهترین روشی که با ذات و شخصیت و محیط شما بیشترین هماهنگی را داره، انتخاب کنید.

هیچ وقت، هیچ وقت پیرو بی چون و چرای راه هیچ کسی نشید حتی اگه یک کامیون عنوان و لقب و مدرک دنبالش باشه و خیلی خوب حرف بزنه.

[ سه‌شنبه 9 اردیبهشت 1393 ] [ 09:53 ] [ خانم اردیبهشتی ] [ نظرات (43) ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

آمار سایت
تعداد بازدید ها: 187846