X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ذهن نوشت های خانم و آقای اردیبهشتی
 
قالب وبلاگ

سلام

حدود یک ماه پیش خونه یکی از اقوام مهمانی بودیم. بعد از شام و وقتی همه بی حال افتاده بودیم یک طرف، صاحب خونه لطف کرد و پسوورد وایرلسش را داد. دیگه گوشی ها به دست بود و البته داشتیم عکس های قدیم را رد و بدل می کردیم و می خندیدیم.

تو یکی از گروهایی که عضوم بحث از این بود که قانونی در مجلس داره تصویب میشه که مردان را مجبور به چندهمسری می کنه!!! بعد من گفتم اگه مجلس هنرمنده یک فکری برای ازدواج پسرهای مجرد بکنه به مردهای متاهل کاری نداشته باشه!

یکی از اعضا پرسید به نظرتون چه راهکاری میشه برای ترغیب جوانان به ازدواج ارائه کرد؟

یک نگاهی به پسرخاله ها و پسردایی های جوانم انداختم که دور هم جمع شده بودند و داشتند با هم حرف می زدند. همه در سن ازدواج بودند ولی عملا اقدام جدی در این زمینه نکرده بودند. حداقل در مورد برادر خودم می دیدم چه دل نگرانی هایی داره. یکی از همین پسرهای فامیل هم که چند سال پیش با کلی جشن مفصل و برنامه و احساس ازدواج کرده بود در شرف جداییه و همین به ترس های پسرهای فامیل دامن زده. چرا؟ چون عروس خانم مدت هاست قهر کرده و به خانه پدری رفته و مهریه اش را هم که مبلغ خیلی بالاییه را به اجرا گذاشته.

پیش خودم گفتم واقعا نیاز و راهکار مناسب برای این جوان ها چیه؟

جامعه ای که زنانش دارند به اندازه مردانش در جامعه حضور پیدا می کنند و کم کم استقلال مالی و هویت جداگانه از مردان را کسب می کنند؟

جامعه ای که در آن دیگه کم کم داره نقش های پررنگ و مرزبندی شده مردانه و زنانه رنگ می بازه و مرزها به هم نزدیک و عملا در هم ادغام میشه؟

آیا در این جامعه ازدواج به شیوه ای سنتی آن گونه که 1400 سال پیش بود راهگشاست؟

(الان نمی خواهم به راه های دیگه غیر از ازدواج رسمی بپردازم. بحث من الان رابطه رسمی و قانونی ازدواجه.)

اون وقت بود که در جواب اون دوست نوشتم " به نظر من الان و با توجه به نیاز جامعه که اکثرا یک مرد به تنهایی نمی تونه از پس مخارج زندگی بربیاد و مشارکت زن را هم می طلبه. بهتره مهریه را کلا برداریم و حقوق برابری در ازدواج به هر دو بدهیم"

 

جدا کاربرد مهریه در جامعه امروزی چیه؟ یا حقوق یک طرفه مردان؟ آیا مهریه واقعا تضمینی برای ادامه یک زندگیه یا یک پشتوانه مالی برای زن؟ آیا یک مرد می تونه یک زن را فقط با حق طلاق در زندگی نگه داره؟ آیا وقتی یک زنی به اجبار توی زندگی بمونه این زندگی واقعا زندگی مشترک خواهد بود؟

آیا این سیستم قدیمی ازدواج با نیازها و واقعیت های جامعه امروزی هم خوانی داره؟ مدام دیدیم که در برنامه های تلویزیونی تبلیغ میشه که دختران برای ازدواج آسان مهریه های سبک در حد 14 سکه و پنج سکه به نیت پنج تن تعیین کنند. یکی از این برنامه ها به آقایون گفته در قبالش یک کمی از اون حقوقی که به شما تفیذ شده را به زنان بدید؟

به شخصه من وقتی بلاتکلیفی و مشکلات پسرداییم را می بینم پیش خودم میگم چه خوب بود اگه چنین مهریه های سنگینی نبود و در عوض زنش اگه واقعا می خواست ازش جدا بشه به راحتی از این زندگی می رفت و این مسائل و درگیری ها این قدر طولانی و کش دار نمی شد.

 

پیوست: دوستان عزیز دارم ریدرم را مرتب می کنم. وبلاگ هایی که مدت هاست دیگه آپ نمی کنند را حذف می کنند و دوستان جدید را اضافه می کنم. ممنون میشم کامنت می گذارید آدرس وبلاگتون را هم بگذارید.

[ چهارشنبه 12 آذر 1393 ] [ 08:01 ] [ خانم اردیبهشتی ] [ نظرات (39) ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

آمار سایت
تعداد بازدید ها: 189286