X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ذهن نوشت های خانم و آقای اردیبهشتی
 
قالب وبلاگ

سلام

روز جمعه به یک همایش رفته بودم. سخنران یک آقای دکتر روانپزشک بود که داشت درباره چندهمسری و دلایل خیانت صحبت می کرد.

آقای دکتر گفت که در زمان های بسیار قدیم قدرت در شکار بوده و مردان بودند که به خاطر شکار قوی بودند و برای همین  در بین مردان چند همسری رواج داشته.

نمی دونم آقای دکتر حقیقتا چه قدر در مورد روابط زناشویی در زمان انسان های غارنشینی مطالعه داشتند؟

فقط دوست داشتم ازشون چند سوال بپرسم:

- آیا در اون زمان پیوند مقدس ازدواج به صورت امروزی بوده که مردان غارنشین چندهمسری اختیار کنند و مثلا چهار زن عقدی و چهل صیغه داشته باشند؟

- آیا دفتر ثبت ازدواج هم داشتند؟

- آیا واحد خانواده به صورت امروزی تعریف شده بوده؟ یعنی هر خانواده یک غار داشتند و مادر و پدر و بچه ها در کنار هم به خوشی و خرمی گومبا گومبا می کردند؟

- آیا درسته که بر اساس معیارهای امروزی در مورد روابط انسان های اولیه صحبت کرد؟ آیا حقیقتا شکار کردن قدرت محسوب می شده؟

- آیا به شکار نرفتن زنان و مراقبت از بچه ها حقیقتا نشانه ضعف زنان ابتدایی بوده؟

 

ایولین رید معتقده که آن چه انسان ها را از حیوانات متمایز می کنه توانایی تولید آن هاست. انسان ها می توانند از اشیای پیرامون وسائلی را تولید کنند که باعث رفاه و بهتر زندگی کردن آن ها باشه و هم چنین همین توانایی باعث شده انسان ها تشکیل اجتماع بدهند.

پس میشه این گونه نتیجه گرفت که آن چه در واقع قدرت و دلیل برتری انسان نسبت به حیوان میشه همین توانایی تولید و ساخت ابزار و وسائله.

وقتی مردان اولیه برای شکار می رفتند که البته هر روز نبوده و کاری بس خطرناک بوده این زنان بودند که یاد گرفتند از استخوان و دندان و پوست و موی شکار وسائل و ابزار بسازند. کم کم یاد گرفتند کشاورزی کنند و مواد غذایی را به گونه ای ذخیره و مدیریت کنند که تا شکار بعدی گرسنه نمانند.

نکته دیگه این که برخلاف تصور ما برتری جنسی بر جنس دیگر اون زمان ها مطرح نبوده و فقط تقسیم وظایف بوده. حتی در زمینه پرورش کودک.

و نکته دیگه این که ازدواج به این صورت وجود نداشته. رابطه جنـ.سی به صرف تولید مثل بوده و نسب شناسی کودکان از طریق مادر بوده و البته این که این بچه مال کیه و ... این قدر ها مهم نبوده چون فردیت و مالکیتی وجود نداشته. زندگی ها گروهی بوده. همه چیز برای ما بوده.

در واقع این بازی قدرت، ضعیف شمردن زن، خانه نشینی و محکوم کردنش به جنس دوم از زمانی شد که فردیت و مالکیت به وجود اومد.

این نقشه طبیعی و خط مشی جهان هستی برای انسان ها نیست. این ها ساخته و پرداخته دست انسان ها و نظام هایی هستند که اختلاف طبقاتی و اختلاف جنسی حاصل دست اون هاست.

 

پیوست 1: نمی دونم چرا اکثر مهمان هایی که رامبد جوان دعوت می کنه برای نشان دادن این که چه قدر فعال و پرانرژی هستند از واژه بیش فعال استفاده می کنند؟ این همه بیش فعالی در بین مسئولان و قانون گذاران ما نگران کننده است.

پیوست 2: شاید پست امروز یک پست ادامه دار باشه... شاید.

[ شنبه 2 خرداد 1394 ] [ 08:09 ] [ خانم اردیبهشتی ] [ نظرات (32) ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

آمار سایت
تعداد بازدید ها: 189286